May 2017
SunMonTueWedThuFriSat
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Calendar Calendar

Latest topics
» לוח השבת אבידה ארצי
25/5/2017, 14:23 by אורח

» דרוש עובד לעבודת גינון
21/5/2017, 13:38 by shazany

» צילום אירועים מקצועי
16/5/2017, 18:45 by saribotzer

» למכירה: יונדאי i30cw
15/5/2017, 18:32 by evco1

» לאחרונה מופץ מייל מנוכלת לעשרות אלפי אנשים
14/5/2017, 05:33 by אורח

» למכירה שברולט ספארק 2016
9/5/2017, 21:03 by ניר

» רכב למכירה יד ראשונה
2/5/2017, 18:12 by אורח

» רכב למכירה יד ראשונה
2/5/2017, 18:06 by אורח

» להשכרה בקרני שומרון
24/4/2017, 19:00 by zechariab

» מורה פרטית למתמטיקה
13/4/2017, 01:13 by אורח

» פקק במחסום
6/4/2017, 04:29 by אורח

» מחפשים דירה החל מיולי. למשך 3-4 חדשים. (גדולה או קטנה)
3/4/2017, 16:03 by ראובן מולאי

» הורן אופניים ביום חמישי בקרני שומרון
2/4/2017, 15:48 by hornofanime

» מחפש טרמפ לטבריה
29/3/2017, 23:47 by yehuda

» למפעל מתכת בקרני שומרון דרושים
23/3/2017, 19:18 by rotem

» הרב שוקרון
9/3/2017, 14:24 by הירשנברגר

» תרומת זכר למחצית השקל לאורות האמונה - בית מדרש לזהות יהודית באוניברסיטת ת"א
8/3/2017, 15:20 by fudish

» ערב פנויים פנויות בשומרון
7/3/2017, 15:18 by shazany

» אזכרה לד"ר פורן
26/2/2017, 13:56 by הירשנברגר

» דרושה נציגת שירות - עבודה בגינות שומרון
13/2/2017, 15:35 by נטע כהנים

חיפוש

Display results as :

Rechercher Advanced Search

RSS feeds

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Social bookmarking

Social bookmarking Digg  Social bookmarking Delicious  Social bookmarking Reddit  Social bookmarking Stumbleupon  Social bookmarking Slashdot  Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  Social bookmarking Blinklist  Social bookmarking Blogmarks  Social bookmarking Technorati  

שתף את הכתובת של פורום קרני שומרון והוסף סימניה

צרכנות וצרחנות באירועי יום העצמאות בישוב... נקודה למחשבה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא

צפה בנושא הקודם צפה בנושא הבא Go down

צרכנות וצרחנות באירועי יום העצמאות בישוב... נקודה למחשבה

הודעה by אלחנן שורץ on 21/4/2010, 14:24

בעקבות אירועי יום העצמאות בקרני שומרון, אני מעלה מספר תהיות שעלו אצלי כחומר למחשבה לאנשי הישוב ובייחוד לגורמים המחליטים במועצה.

אני זוכר את השיעור הראשון שלי בכלכלה בימי התואר הראשון באוניברסיטת בר אילן. המרצה פתחה את הרצאתה בשאלה "במה עוסקת תורת הכלכלה?". תשובות רבות נזרקו לאוויר, ניסיונות לפרש מושג טריוויאלי שכולנו "יודעים" מהו. בסופו של דבר אמרה המרצה כי תורת הכלכלה עוסקת בחקר המחסור, או לייתר דיוק "חקר השימוש במשאבים המצויים בצמצום".

אם כך, מה הקשר אל ליל יום העצמאות?

באחד השיעורים האחרים הסבירה המרצה על צרכנים. הצרכנים הגדולים ביותר הם הממשלות. אבל קשה לעשות איתם עסקים. או לייתר דיוק צריך הרבה כסף כדי לעשות איתם עסקים... אבל יש סוג צרכן אחד שקל מאוד לעשות איתו עסקים. צרכן שלא בודק ומשווה מחירים, צרכן שלא חושב באופן ריאלי ומנסה לראות אם התועלת שהוא יפיק מהעסקה שווה את המחיר. זהו "הצרכן הצרחן"... הורים לילדים יוכלו לספר לכם שהצרכן הצרחן הזה היה יכול לחסל את כל חסכונותיהם אלמלא היו ההורים מפעילים שיקול דעת לגבי רצונותיו.

ובליל יום העצמאות, מה?

בליל יום העצמאות באתי עם ארבעת ילדי לתפילת ערבית המרכזית שליד הבמה. אולם נאלצתי לעזוב בתום התפילה וילדי זכו לשיעור בכלכלה ובצרכנות.

למי מאיתנו שלא היה בתפילה, או למי מאיתנו שהיה בתפילה ואינו הורה לילדים קטנים, אני אספר כי ברחבה המרכזית, באמצע מגרש החניה, מול הבמה, הוקמו מספר מתנפחים. "מתנפחים" הם הם פיסות גומי גדולות בצורות שונות ממולאות באויר הגורמות, משום מה, לילדים אושר עילאי בעת קיפוץ עליהם. וכמו מרבית הילדים שהגיעו לבמה, גם ילדי רצו לקפץ על המתנפחים, ומיד עם ניפוח המתקנים חזרו אלי שלושת הצרכנים (בני השש) והצרחן בן השנה וחצי בדרישה לשלם עשרה שקלים לילד עבור הזכות להיכנס ולקפץ על פיסות הגומי הללו.

אני, שלא הגעתי לתפילה על מנת לשלם, הסברתי לילדי שלא נשלם על הכניסה למתנפחים. כמובן שההחלטה לא מצאה כן בעיניהם ועל כן על מנת שלא להעמיד אותם במצב של נדנוד וצרחנות, החלטתי לעזוב את המקום ולתת להם שיעור בכלכלה ובצרכנות. לאחר שיחה קצרה הגענו למסקנה שעדיף לחסוך את עלות המתנפחים לצרכים יותר חשובים, כדי שיהיה לנו, לדוגמה, כסף לאוכל, ללימודים או לשכר דירה שהרקיע שחקים בתקופה האחרונה... שלושה מהם הבינו... הרביעי, בן השנתיים הפסיק לצרוח ברגע שנכנסנו לרכב....

אני יודע שיש הורים שלא יבינו על מה המהומה. אבל אני מניח שיש רבים שמזדהים עם כל מילה.

מצופה מהמועצה שכניסה למתנפחים בליל יום העצמאות תהיה חופשית, ללא עלות!

עם זאת, אם נתעלם משיקולים חברתיים, אני מבין את הטענה שמדובר בשירות הכרוך בעלויות ולכן מי שרוצה ליהנות מהשירות הזה ישלם. בדיוק כמו שאר הדוכנים שמוצבים מסביב לאירועי יום העצמאות. אלא שההחלטה על מיקום, באמצע הרחבה, ללא גידור הייתה שגויה. ההחלטה להקים את המתנפחים במקום הכי מרכזי שהכי מושך את הילדים לא מקובלת ולא ראויה. אם רוצים להקים מתנפחים בתשלום, לא חסר מקום בסביבת הבמה. אפשר להפעילם ברחבת הקניון, במגרש החניה מאחורי הקניון או בכל מקום אחר בצידי האירוע ולא במרכז הבמה!

ילדי הזכירו לי כי גם בשנה שעברה היו מתנפחים, אבל אז הם מוקמו ברחבת הקניון, לא ברחבה מול הבמה. גם בשנה שעברה ילדי לא עלו על המתנפחים, אבל ה"לא" שלי אז היה פחות "לא" מאשר ה"לא" של השנה, הסירוב אז היה פחות כואב ויותר הובן על ידי הילדים.

לתשומת לבכם,
אלחנן שורץ
אלחנן שורץ
Admin

מספר הודעות : 62

חזרה למעלה Go down

Re: צרכנות וצרחנות באירועי יום העצמאות בישוב... נקודה למחשבה

הודעה by doviater1 on 22/4/2010, 02:59

מסכים עם כל מילה !!!

יישר כח גדול, על העלאת הבעיה למודעות ...

doviater1

מספר הודעות : 18

חזרה למעלה Go down

תקציב הזיקוקים למתנפחים ועוד יישאר עודף

הודעה by יוסי בעל-שם on 22/4/2010, 12:12

אם ניתן לפרסם עלויות הערב - יועיל לעתיד
אני מנחש שהזיקוקים עולים קצת כסף ,ניתן להעביר למתנפחים.

יוסי בעל-שם

מספר הודעות : 98

חזרה למעלה Go down

ילד בן שנתיים בתפילה ?

הודעה by ???? on 23/4/2010, 14:59

למרות כל טיעוני החינוך והכלכלה אינני מבין מה עוול גרם ילד בן שנתיים שצריך לקחת אותו למקום התפילה.
יש לו מספיק שנים להתפלל ולגיל חינוך ודאי שלא הגיע.

????
אורח

חזרה למעלה Go down

מתנפחים בבית כנסת?!

הודעה by אלחנן שורץ on 23/4/2010, 16:47

חומי כתב:למרות כל טיעוני החינוך והכלכלה אינני מבין מה עוול גרם ילד בן שנתיים שצריך לקחת אותו למקום התפילה.
יש לו מספיק שנים להתפלל ולגיל חינוך ודאי שלא הגיע.
אני הלנתי על מתנפחים בתשלום בלב הבמה המרכזית של יום העצמאות...
אבל מתנפחים בבית כנסת?!
זה כבר נושא חמור הרבה יותר... אני מציע להעביר את הנושא לטיפולם של הגבאים...
אלחנן שורץ
Admin

מספר הודעות : 62

חזרה למעלה Go down

צפה בנושא הקודם צפה בנושא הבא חזרה למעלה

פרסם נושא חדש   הגב לנושא